ساختمان هوشمند

صنعت ساختمان یکی از صنایع مادر و پیشرو در جهت تحقق جهش تولید و پویایی اقتصادی به شمار می‌آید که گستره و تنوع آن همواره در حال تحول است.

در این راستا دپارتمان صنایع ساختمانی هلدینگ بین‌المللی صدرا که سابقه حضوری درخشان به عنوان نماینده ایران در نمایشگاه بین المللی فناورهای نوین شهری در کارنامه خود دارد، در قالب رویداد “صدرا ۱۴۰۰” آخرین راهکارها و دستاوردهای خود، با هدف ارزش‌آفرینی اقتصادی و سودآوری بیشتر برای سازندگان و ایجاد جذابیت و رضایت برای خریداران ارائه گردید.

در این رویداد آخرین محصولات دانش بنیان، براساس نیاز روز صنعت ساختمان به خصوص در تسهیل تأمین مصالح استاندارد از قبیل (سیمان، میلگرد و دیوارهای نوین پیش ساخته و …)، تأسیسات، لوله و اتصالات، آسانسور و پله‌برقی، بی ام اس و هوشمندسازی، سامانه‌های بازدید مجازی و پیش فروش ساختمان مبتنی بر فناورهای وی آر و ای آر واقعیت افزوده، رونمایی و بررسی شد.

سیستم مدیریت ساختمان (BMS (Building Management System سیستمی است که به فعالیت‌ها و امور ساختمان‌ها نظارت کرده و در مواقع لازم با توجه به شرایط محیطی، تغییرات لازم را به طور خودکار اعمال می‌نماید. این سیستم می‌تواند با توجه به کاربری ساختمان طراحی و اجرا شده و بر کلیه فعالیت‌ها اعم از باز و بسته شدن درب، ورود و خروج افراد، سیستم‌های روشنایی، سیستم‌های تهویه مطبوع پنجره و پرده اتاق‌ها و سیستم صوتی و تصویری نظارت داشته باشد.

ساختمانی که مجهز به سیستم مدیریت BMS باشد اصطلاحاً به آن ساختمان هوشمند گفته می‌شود. این سیستم به ساکنان این امکان را می‌دهد که از تجهیزات به صورت کاربردی‌تر استفاده نموده و احساس امنیت و آسایش را در آنها افزایش می‌دهد و همچنین می‌تواند موجب صرفه‌جویی انرژی گردد.

دپارتمان هوشمندسازی هلدینگ بین‌المللی صدرا به عنوان بخشی مجزا در هلدینگ، مجموعه فعالیت‌های فناوریIT، اینترنت اشیاء یا IOT و هوشمندسازی ساختمان یا BMS را طراحی، اجرا و نگهداری می‌کند و در تعامل نزدیک با دپارتمان صنایع ساختمانی هلدینگ راهکارهای بدیع و نوآورانه‌ای را جهت هوشمندسازی ساختمان‌های اداری، تجاری و مسکونی ارائه و اجرا نموده است.

در فرآیند هوشمندسازی ساختمان‌ها با تلفیق ابزارها و برنامه‌ها و یکپارچه نمودن چهار عنصر اصلی سیستم‌ها، ساختار، سرویس و مدیریت و با برقراری ارتباط میان آنها محیطی پویا، جذاب و مقرون به صرفه بوجود می‌آید که مورد استقبال سازندگان و خریداران است.