نحوه تولید فرو سیلیس

نحوه تولید فرو سیلیس

نحوه تولید فرو سیلیس

سیلیسیم فراوان ترین عنصر پوسته زمین بعد از اکسیژن می باشد و در طبیعت معمولاً به صورت کوارتز یافت می شود. امروزه از سیلیسیم در صنعت استفاده های گوناگونی شده اما یکـی از آلیـاژ هـای آن کـه کـاربرد وسیعی پیدا نموده است “فروسیلیس” می باشد.
قبل از قرن نوزدهم، تمام عناصر کشف شده با کاهش هیدروژن یا کربن تولید می شدند اما با کشف بعدی الکترولیز، استخراج پتاسیم، سدیم، کلسیم، باریم ، استرانسیم، کادمیوم و آلومینیوم امکان پذیر شد. در سال ۱۸۲۴ سیلیکون توسط شیمی دان سوئدی Jons Jacob Berzelius تولید شد و وی مواد جدید را “سیلیسیم” نامید. از آنجا که خواص این ماده از مواد منیزیم و کلسیم به بور و کربن نزدیکتر بود، شیمیدان اسکاتلندی توماس تامسون چند سال بعد آن را “سیلیکون” نامید.
توسعه فرآیند صنعتی تولید سیلیکون تقریباً یک قرن به طول انجامید. با توسعه کوره قوس الکتریکی توسط پاول هئرولت ، اولین کارخانه تجاری در ایالات متحده در سال ۱۹۰۷ آغاز به کار کرد ، جایی که فروسیلیسیم سیلیکون بالا و سیلیکون می توانستند به صورت صنعتی تولید شوند. Frank Tone از شرکت Carborundum اولین کسی بود که تولید سیلیکون را تجاری کرد. در دهه ۱۹۲۰ ، استفاده از سیلیکون در آلیاژهای آلومینیوم به طور پیوسته افزایش یافت. در دهه ۱۹۳۰ ، کاربرد سیلیکون در مواد شیمیایی و سیلیکون افزایش یافت و پیشرفت بعدی سیلیکون پس از دهه ۱۹۵۰ برای کاربردهای فتوولتائیک و به دنبال آن تقاضای سیلیکون امروزی در الکترونیک بود.