اینکوترمز 2020 و تاثیرات آن بر تجارت جهانی

اینکوترمز ۲۰۲۰ و تاثیرات آن بر تجارت جهانی

اینکوترمز 2020 و تاثیرات آن بر تجارت جهانی

اتاق بازرگانی بین الملل (ICC) اینکوترمز جدید و نسخه ۲۰۲۰ را منتشر کرده است که از اول ژانویه ۲۰۲۰ به اجرا در آمده است. اتاق بازررگانی بین المللی در ابتدا اولین نسخه اینکوترمز را در سال ۱۹۳۶ منتشر کرد و آن را به طور مداوم طی سالیان گذشته و در نسخه های متفاوت به روزرسانی کرد تا تغییرات در فضای تجارت جهانی را منعکس و الفبای تجارت بین المللی را یکپارچه کند. به همین دلیل مهم است که همه طرف های مشمول در تجارت جهانی با تغییرات و نحوه اعمال آنها در زنجیره های عرضه جهانی به دقت آشنا باشند از همین رو تیم تحقیق و پژوهش هلدینگ بین المللی صدرا بر آن شد تا ترجمه مختصری از آخرین نسخه اینکوترمز را جمع آوری و جهت استفاده عموم ارائه نماید.

اینکوترمز نقشی حیاتی در دنیای تجارت جهانی دارد. نسخ اینکوترمز ۲۰۱۰ و ۲۰۲۰ ممکن است پیچیده به نظر برسند، اما لازم و ضروری است که خریداران و فروشندگان با نحوه کار و تعهدات خود را در زنجیره تأمین به دقت آشنایی پیدا کنند که در تجارت بین المللی دچار سوء برداشت و در نهایت متضرر نشوند. در این متن توضیحاتی در خصوص تغییرات اعمال شده روی نسخه ی ۲۰۲۰ نسبت به ۲۰۱۰ را بیان می کنیم.

تذکر: محتوای این مقاله و نمودار فقط برای اهداف دانش و بهره وری عموم است و به هیچ وجه به عنوان مشاوره حقوقی یا مشاوره تخصصی در نظر گرفته نمی شود.

اینکوترمز چیست؟

به زبان ساده، اینکوترمز اصطلاحات فروش است که خریدار و فروشنده کالا در معاملات بین المللی بر سر آن توافق دارند. این قوانین توسط دولت ها و مراجع قانونی در سراسر جهان پذیرفته شده است. درک اینکوترمز یک بخش مهم و حیاتی در تجارت بین الملل است چرا که در آنها مشخص شده است که کدام وظایف، هزینه ها و خطرات مربوط به خریدار و فروشنده است و موضع، حق و سهم هر کدام از طرفین را در موضوع خطرات و ریسک های متنوع مشخص می کند.

همچنین مهم است که درک کنیم همه قوانین اینکوترمز در همه صورت های حمل و نقل اعمال نمی شوند. برخی از آنها شامل هر نوع حالت حمل و نقل هستند و برخی صرفا جهت روش خاصی از حمل تعیین شده اند. قوانین منطبق با همه روش های حمل و نقل (جاده ای ، ریلی ، هوایی و دریایی) شامل FCA ، CPT ، CIP ، DAP ، DPU (جایگزین DAT) و DDP می شود و حمل و نقل دریایی / آبراه داخلی (دریایی) FAS ، FOB ، CFR و CIF را پوشش می دهد، که در ادامه به توضیح هر کدام خواهیم پرداخت.